16.4 C
Türkiye
Cumartesi, Temmuz 17, 2021

En İyi 3 Teknoloji Hissesi! 2021’de En Çok İşlem Gören Hangisi?

Bu Yazıda Neler Var?

En İyi 3 Teknoloji Hissesi!

En İyi 3 Teknoloji Hissesi, hisse senetleri hakkında konuştuğumuzda, teknoloji sektörü finansal hizmetler, sanayi, enerji ve benzeri diğer geleneksel sektörlerden çok daha popüler. Teknoloji sektörü, onlarca yıl önce Apple ve IBM tarafından kişisel bilgisayarların piyasaya sürülmesinden bu yana stoklarda güçlü duruyordu. 80’ler ve 90’lar, dot-com balonu ve hatta bugün COVID-19 pandemik durgunluğu sırasında bir öfkeydi.

ABD’deki piyasa değerine göre ilk on şirkete bakarsanız, Berkshire Hathaway haricinde, hepsi teknolojiyle ilgilidir. Dahası, Apple, Microsoft, Amazon ve Alphabet olmak üzere sadece dört şirketin 1 trilyon doların üzerinde piyasa değeri var. Online alışveriş ve teknoloji günlük hayatımızı giderek daha fazla etkiliyor. Amazon’un işi geçen yıl %38 büyüdü .

Finansal olarak konuşursak, daha teknoloji odaklı bir endeks olan NASDAQ 100 , son 13 yılda S&P 500’den 11 kat daha iyi performans gösterdi . Teknoloji, NASDAQ 100 endeksinde diğer tüm ana endekslerden daha fazla %55 ağırlığa sahiptir.

2021’de En Çok İşlem Gören Hangisi?

Bu yazımızda 2021 yılının en popüler teknoloji hisselerini ele alacağız.

Yasal Uyarı: Ben bir finans uzmanı değilim. Bu makale bilgilendirme amaçlıdır. Aşağıda listelenen şirketlere yatırım yapmaya kimseyi ikna etmeye çalışmıyoruz. Bu makaledeki hiçbir şey profesyonel yatırım tavsiyesi teşkil etmez. Lütfen bir yatırım kararı vermeden önce kendi kapsamlı araştırmanızı yapın.

Apple

Warren Buffet’ı kim tanımaz? Omaha’nın Oracle’ı ve yaşayan en büyük yatırımcılardan biri. Başlangıçta, diğer birçok hisse senedi yatırımcısı gibi, herhangi bir teknoloji hissesi satın almakta tereddüt etti. Sadece 2016’da Berkshire Hathaway herhangi bir teknoloji hissesine yatırım yaptı. Buffet’ın şirketi Cupertino devine büyük yatırımlar yaptı ve bu yılın Mart ayından bu yana Berkshire Hathaway sadece Apple hisselerinden 100 milyar doların üzerinde para kazandı.

Berkshire Hathway, harika bir yıl geçirdikten sonra Kasım 2020’de 36 milyon hisse sattı. Bununla birlikte, Warren Buffet hisse satışlarını bir hata olarak nitelendirdi çünkü ona göre AAPL’yi küçümsedi. Şimdi daha fazlasını satın almayı planlıyor . Goldman Sachs da yakın zamanda Apple hakkında ‘satış’ derecesi verdiği için yanıldıklarını itiraf etti .

Apple, şu anda en büyük yatırım şirketi olan Berkshire Hathaway’in tüm yatırım portföyünün %42’sini oluşturuyor.

Apple’ın kazanan bir hisse olacağı ve 2021’de büyük karlar getireceği tahmin ediliyor. Şirket son on yılda istikrarlı bir şekilde büyüyor ve geçen yıl 2 trilyon doların üzerinde bir piyasa değerine ulaştı. AAPL , bu yıl 100 doların üzerinde bir fiyatla hacimce en çok işlem gören hisse senedi. Hacim için Basit Ortalama Ortalaması 99 milyonun üzerindedir.

Apple hisseleri de iyi ödüyor. Uzun bir temettü geçmişi olan Apple, 2021’de en çok işlem gören hisse senetleri listemizin başında geliyor.

PE Oranı, 127 $ ‘lık bir hisse için Mayıs 2021 itibariyle 28.6 $ civarında duruyor. Nisan 2020’den bu yana Apple, 20’nin üzerinde bir PE Oranı verdi ve bu da şirketin aşırı performans gösterdiğini kabul etmek için iyi bir neden sunuyor.

Tesla

Tesla hisse senetleri hikayesi bir peri masalı. Mayıs 2020’de, bir TSLA hissesi 150 dolar civarında fiyatlandırılıyordu, ancak 2021’in başında 880 dolar civarında yüksek uçuyordu. Düşüşleri yeni satın aldıysanız ve yılın başında sattıysanız, bu, yatırımınızın 5,5 katından fazlaydı. Bu beklenmedik büyüme Elon Musk’ı dünyanın en zengin insanı yaptı.

2021’in başından beri Tesla hisseleri en kötü performans gösterenlerden biri. TSLA 26 Ocak’ta 891 $’a ulaştı , ancak daha sonra çökmeye devam etti ve bugünlerde 500 ila 600 $ arasında işlem görüyor . Şirket, kendisini yalnızca bir elektrikli otomobil üreticisinden bir yapay zeka ve robotik şirkete dönüştürdü. Bu nedenle Tesla ve diğer elektrikli otomobil üreticileri arasında artan rekabet, yatırımcılar için belirleyici bir faktör olmamalı. Arabaların çarpışmaları önlemesine, trafik sıkışıklığını yönetmesine yardımcı olabilecek araştırma kapsamındaki en gelişmiş kendi kendine sürüş yetenekleri, kablosuz güncellemeler, arabaları konuşturma ve arabadan arabaya iletişim gibi büyük yenilikler ve çok daha fazlası: teknoloji yatırımcılarının hala Tesla’nın bir sonraki Apple olabileceğine inanmalarının nedeni.

Geçen ve bu yıl en çok işlem gören hisse senetlerinden biriydi. Bugün bile, 17 Mayıs itibariyle TSLA , en aktif hisse senetleri listesinde 250 doların üzerinde değere sahip tek hisse senedidir . Bu yıl ortalama olarak günde 33 milyon kez işlem gördü.

Ancak uzun vadeli yatırımcılar ve ders kitabını satın alanlar genellikle PE oranını karar vermede önemli bir faktör olarak görürler. Bugün itibariyle, TSLA’nın 577’lik bir PE oranı var ve bu çok büyük ve bu tür değerler aşırı bir balon olarak kabul ediliyor, bu nedenle dikkatli olun ve bu tür gelişen teknoloji stoklarının gerçek zamanlı istatistiklerine eleştirel bir gözle bakın.

Intel

Oldukça uygun fiyatlı EP Oranına sahip köklü bir şirkettir. Şirket hisseleri, 2020’nin son çeyreğinde hisse başına 44$’a kadar düştükten sonra makul bir geri dönüş yaptı. Hisseler 2021 yılının ilk çeyreğinde 64$’a kadar çıktı ve INTC finans dünyasının gündemi haline geldi.

Teknik bir kişinin bakış açısından, Apple Silicon’un artan rekabeti ve IBM’in 2nm yonga seti lansmanı nedeniyle Intel işlemcilerinin iş büyümesinin yavaş olacağı tahmin ediliyor , bu nedenle Intel’in kaybettiği alanları geri kazanmak için oyunu yükseltmesi gerekiyor. Intel ürünüyle rakiplerini yenemezse, yarı iletken üreticisi borsada rekabet etmek için mücadele edecek.

GuruFocus’un yakın tarihli bir makalesi, Intel’in değerinin düşük olduğunu ve iyi bir güvenlik payına sahip en öngörülebilir hisse senetlerinden biri olarak adlandırdı . Bugün itibariyle hisse 55$ ve EPS 4,45$ olarak fiyatlandırılmıştır.

Intel, 2021 Q1 mali raporunda , şirketin operasyonlardan 5,5 milyar dolar nakit elde ettiğini, 1,4 milyar dolar temettü ödediğini ve hisse geri satın almak için 2,3 milyar dolar kullandığını belirtti. Dolayısıyla, olgun şirketler genellikle ürettikleri nakitlerin çoğunu temettü olarak ödediğinden, bu hisse senedi alıcıları için bir çıkış noktası olabilir.

Benzer İçerikler:

  1. Hızlı Para Kazanmanın 4 Kolay Yolu
  2. Tiktok Ücretsiz Takipçi Alma
  3. Gelirinizi Arttıracak En Kolay Yarı Zamanlı İşler
  4. Trendyol Paylaş Kazan 2021! Trendyol Ücretsiz Kupon Nasıl Kazanılır?
adminhttps://www.saglamkariyer.com
İnternet üzerinden para kazanma, iş fikirleri, sosyal medya üzerinden para kazanma ve birçok yöntemleri sizler için paylaşıyoruz.

İlgili Yazılar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

POPÜLER YAZILAR