17.4 C
Türkiye
Perşembe, Temmuz 15, 2021

Kendinizi Motive Etmek Ve Başarılı Olmanın İpuçları

Kendinizi Motive Etmek Ve Başarılı Olmanın İpuçları

Bu konumuz da sizler için kendinizi motive etmek ve başarılı olmanın ipuçlarını hazırladık. Başarılı ve mutlu bir hayat için en önemli olan şeylerin başında motivasyon gelmekte. Özellikle de iş hayatında çoğu şeyi başarılı yapabilmek için, kendini doğru şekilde motive etmesi gerekmekte.

“Her an, olabileceğimiz kişi için kim olduğumuzu feda etmeye hazır olmalıyız.” – Charles du Bos, Fransız eleştirmen ve deneme yazarı.

Hayat biz gençken, belirsizlikler ve olasılıklar ile heyecan vericidir. Ama yaşlandıkça, daha az olur, belki de yetişkin yaşamlarımızın monotonluğundan sıkılırız. Bu iş hayatımıza da yansıyor (eğer oradan başlamazsa). Çözüm elbette ne zor ne de çok uzak. Kendi kendine motivasyon, bizi günlük eziyetten geçirecek içsel dürtüdür. Burada uyanık olduğumuz saatlerin çoğunu hayatımızı kazanmak için harcadığımızı göz önünde bulundurarak iş yerindeki motivasyona odaklanıyoruz.

(Yeniden) ilgi alanlarınızı keşfedin

İşle ilgili neyi sevdiğinizi öğrenin. Bunu söylemek yapmaktan daha kolay. Kendi elementinizdeyken işteki o anları tanımlamanızı gerektirir. Aktivitenin sonunda, başladığınız zamandan daha fazla enerjiniz olan nedir? Bazıları için bu yolculuktur, diğerleri için ise ham verilerden içgörüler toplamaktır. Bu görevleri en çok yapmanıza izin veren bir rol bulun.

Kendiniz üzerinde çalışın

Her gün kendinize en az 30 dakika ila bir saat yatırım yapın. Bu zamanı, elde ettiklerinizi ve neler yapabileceğinizi hesaba katmak için kullanın. Yeteneklerinize dair bir iyimserlik ve güven duygusu geliştirin. O andan itibaren, o zamanı yeni beceriler öğrenmek veya ek nitelikler edinmek için kullanın. İş yerinde, yüksek kaliteli sonuçlar vererek işinizle gurur duyun. Fiziksel olarak uygun olduğunuzdan emin olun. Kendinizden emin olduktan sonra, işlerinde başkalarına yardım etmek için gönüllü olun. Siz de onlar kadar faydalanacaksınız.

Arkadaş Seçimi

En çok zaman geçirdiğiniz beş kişinin ortalamasısınız. Bu yüzden işyerinde kendine güvenen ve motive insanlarla zaman geçirin. İyi seçin, çünkü bu insanlar sizi etkileyecek ve onların davranışları ve görünümleri alışkanlıklarınızın bir parçası olacak. Motive olmuş insanların neşesi ve iyimserliği etraflarındakilere bulaşır ve bilinçli olarak onlardan öğrenme ve onları taklit etme şansınız olur.

Hayaller ve hedefler

Hayatınızın hayallerini belirlemek için biraz zaman ayırın, çünkü gençken kesinlikle birkaç tane vardı. Bunları gerçekleştirmek için kendinize yıl için somut hedefler belirleyin. Hedeflere sahip olmak size düşünce ve çabada yön verir. Böyle bir netlik sizi motive edebilir.

Hesap Verebilirlik

Sorumlu olun. Hesap verebilirlik en büyük motivasyon kaynağıdır. Mevcut iş iseyapı, bir takıma veya astlara karşı hesap verebilirliği içermez, bir aile üyesini veya bir arkadaşı ‘hedef ortağı’ olarak dahil etmez. Hedef ortağı, hedefinizin farkında olan ve kaydedilen ilerlemeyi paylaştığınız kişidir. Kendini ona karşı sorumlu tut.

Bebek adımları

İlk adımı hemen şimdi atın. Küçük başlayın, ancak düzenli ilerleme sağlayın. Hedefi görevlere ve her görevi daha küçük adımlara ayırın. Yalnızca bir sonraki adıma odaklanın ve tatsız zor görevler bile daha kolay hale gelir. Kalıcılık oluşturmak için, beş dakika da olsa her gün biraz zaman ayırın. Yakında ivmenin arttığını, görevlerin kendi zevkini getirdiğini ve motivasyonunuzun arttığını göreceksiniz.

Takip edin

Sadece ölçülen şey yapılır. Bu yüzden çabalarınızı ve hedefinize doğru ilerlemenizi izleyin ve kaydedin. Hedeflerinizi ve sisteminizi gözden geçirmenize ve düzene koymanıza yardımcı olacaktır. İzleyici, ilerlemenizi yansıttığı için bir motivasyon kaynağı haline gelir.

Öğrenme

Odak üzerinde öğrenme. Motivasyonun en yüksek seviyeleri, yeni becerileri öğrenmekten ve ustalaşmaktan kaynaklanan kontrol ve başarı hissinden gelir . Konfor alanınızın dışına çıkmak, birden fazla görevi üstlenmek (bunları ayrı bölmelerde yalıtmak), hataları bir öğrenme deneyimi olarak kabul etmek ve mazeret önermeyi bırakmak için her fırsatı kullanın.

Kutlamak

Sürekli motivasyon ancak eğlence unsuru olduğunda mümkündür. Bu yüzden ilerlemenizi kutlayın. Çalışmanızın hangi bölümlerinin keyif alacağınız deneyimlere dönüştürülebileceğini belirleyin. Bazen çalışmak, boş vakitten çok daha eğlencelidir.

Başkalarına yardım edin


Amerikalı yazar Richard Bach, “Öğrenmeye en çok ihtiyaç duyduğunuz şeyi en iyi siz öğretirsiniz” dedi. Bu nedenle, zaman harcamak ve başkalarını motive etmek için çaba göstermek iyi bir yatırımdır. Başkalarına yardım ederken, kendi motivasyonunuz gelişecektir.

İşinizden memnuniyetiniz göz ardı edilemeyecek kadar önemlidir. Motivasyon, memnuniyetin temel taşıdır ve ulaşılabilirdir ve başarı, motive olmuş bir çalışanın ortak bir yan etkisidir.

Benzer İçerikler:

  1. Günde 100 Dolar Kazanmanın 2 Yaratıcı Yolu
  2. Bugün Başlayabileceğiniz 3 İş Fikri
  3. Yürüyerek Para Kazanma 2
  4. Bir İşte Başarılı Olmak İçin İhtiyacınız Olan 7 Temel Unsur
adminhttps://www.saglamkariyer.com
İnternet üzerinden para kazanma, iş fikirleri, sosyal medya üzerinden para kazanma ve birçok yöntemleri sizler için paylaşıyoruz.

İlgili Yazılar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

POPÜLER YAZILAR