24.4 C
Türkiye
Çarşamba, Temmuz 14, 2021

NFT Nedir? NFT İle Nasıl Para Kazanılır?

Bu Yazıda Neler Var?

NFT Nedir? NFT İle Nasıl Para Kazanılır?

NFT Nedir?

NFT İle Nasıl Para Kazanılır, NFT, sanat, müzik, oyun içi öğeler ve videolar gibi gerçek dünyadaki nesneleri temsil eden dijital bir varlıktır. Genellikle kripto para birimiyle çevrimiçi olarak alınıp satılırlar ve genellikle birçok kriptoyla aynı temel yazılımla kodlanırlar.

2014’ten beri var olmalarına rağmen, NFT’ler artık dijital sanat eserleri satın almak ve satmak için giderek daha popüler bir yol haline geldikleri için ün kazanıyor. Kasım 2017’den bu yana NFT’lere şaşırtıcı bir şekilde 174 milyon dolar harcandı.

NFT’ler de genellikle türünün tek örneğidir veya en az bir çok sınırlı çalışmadan biridir ve benzersiz tanımlayıcı kodlara sahiptir. Bu, neredeyse her zaman sınırsız tedarik olan çoğu dijital yaratımla tam bir tezat oluşturuyor. Varsayımsal olarak, arzın kesilmesi, talep edildiğini varsayarak belirli bir varlığın değerini yükseltmelidir.

Ancak çoğu NFT, en azından bu ilk günlerde, NBA oyunlarından ikonik video klipler veya Instagram’da zaten dolaşan dijital sanatın güvenlikleştirilmiş sürümleri gibi, başka yerlerde zaten bir biçimde var olan dijital kreasyonlardı.

Örneğin, daha çok “Beeple” olarak bilinen ünlü dijital sanatçı Mike Winklemann, o anın belki de en ünlü NFT’sini yaratmak için 5.000 günlük çizimden oluşan bir bileşik hazırladı, Christie’s’de rekor fiyata satılan “EVERYDAYS: The First 5000 Days”. 69.3 milyon doları kırdı .

Herkes tek tek görüntüleri veya hatta tüm görüntü kolajını çevrimiçi olarak ücretsiz olarak görüntüleyebilir. Öyleyse insanlar neden kolayca ekran görüntüsü alabilecekleri veya indirebilecekleri bir şeye milyonlar harcamaya istekliler?

Çünkü bir NFT, alıcının orijinal öğeye sahip olmasına izin verir. Sadece bu değil, sahiplik kanıtı olarak hizmet eden yerleşik kimlik doğrulaması içerir. Koleksiyoncular, bu “dijital palavra haklarına” neredeyse ürünün kendisinden daha fazla değer veriyor.

NFT İle Nasıl Para Kazanılır?

NFT’ler, insanların yazılım geliştiriciler tarafından oluşturulan pazarların dışında nadir bulunan koleksiyon öğelerini (silahlar gibi) değiştirmelerine izin verdiğinden, esas olarak video oyunları dünyasında çok popüler hale geldi. Örneğin birkaç yıl önce CryptoKitties çılgınlığı patladı. Aynı konsept müzik, fotoğraf, video ve hatta Tweetler dahil her tür dijital dosyaya uygulanabilir.

NFT’lerin dünyasını ilk öğrenmeye başladığımda, özellikle Shutterstock gibi ajanslar fotoğrafçıların komisyonlarını düşürmeye devam ettiğinden, bunları fotoğraf (ve stok görüntüleri) satmak için kullanmanın mümkün olup olmadığını hemen merak ettim .

Kendi işinizi kontrol etmek ve kaç kopya satacağınızı ve hangi fiyata satacağınızı belirleyebilmek çok ilginç bir fikir gibi görünüyordu.

Aklıma gelen ilk karşılaştırma, yalnızca fotoğraflarınızı satmanıza izin veren ve böylece kendi işinizin bir tür kıtlığı yaratan stok ajansları ile oldu. Ancak bazı benzerlikler olsa da, NFT’ler çok farklıdır.

NFT’ler hakkında hala şüpheniz varsa, belki de bir fotoğrafçının tek bir NFT fotoğrafı satarak 20.000 dolardan fazla kazandığını bilmek ilginizi çekebilir. Kate Woodman kısa süre önce dijital imajı “Always Coca Cola”yı 11.888 ETH ($25,005 $) karşılığında sattı.

Benzer İçerikler:

  1. İnternetten Ömür Boyu Para Kazandıracak 3 Yöntem
  2. Google AdMob ile nasıl para kazanılır?
  3. Günlük Para Kazanma Yolları 2
  4. Yorum Yaparak Para Kazanma 2
adminhttps://www.saglamkariyer.com
İnternet üzerinden para kazanma, iş fikirleri, sosyal medya üzerinden para kazanma ve birçok yöntemleri sizler için paylaşıyoruz.

İlgili Yazılar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

POPÜLER YAZILAR