18.4 C
Türkiye
Cuma, Temmuz 16, 2021

Seyir Gemisinde Çalışmak

Seyir gemilerinde çalışmak bir çok kişinin hayalidir tabi seyir gemisindeki kişilerin normal çalışanlara göre maaşı daha iyidir şimdi size seyir gemisinde ki rütbeleri ve görevlerinin sıraladık.

Gemide Kim Ne İş Yapar?

KAPTAN (SÜVARİ BEY): Geminin sevk ve idaresinden ve bunun sonucunda oluşabilecek her türlü olaydan tam sorumlu kişidir. Gemiye, kıç gönderinde dalgalandırdığı ülke dersek, Kaptan da bu ülkenin Cumhurbaşkanı’dır.

BİRİNCİ ZABİT (İKİNCİ KAPTAN – EFENDİ KAPTAN): Geminin emniyetli yükleme / taşıma / tahliye operasyonlarından sorumludur. ISPS Kodu gereğince gemide bulunması gereken ‘Gemi Güvenlik Zabiti’, çöp yönetimi gereği ‘Çevre Kontrol Zabiti’ ve geminin disiplin amiridir. Köprü üstünde 04:00-08:00 ve 16:00-20:00 seyir vardiyası tutar. Her sabah mesaiden önce Güverte Reisine raspa, boya, yağlama ve bakım tutum gibi yapılacak işleri verir. Demir ve yanaşma manevrasında baş tarafta personelin emniyetli çalışmasını denetler ve köprü üstüyle iletişimi sağlar.

İKİNCİ ZABİT (ÜÇÜNCÜ KAPTAN – EFENDİ KAPTAN): Geminin bir limandan bir başka limana emniyetli bir şekilde gideceği rotayı Gemi Kaptanının talimatına göre çizer. Bu rotayı belirlerken faydalanılan kitap ve haritaları günceller. Gemide bulunan revirdeki ilaç ve donanımların kontrolünü yapar, süresi biten varsa talebini yapar. Gemi personelinin başına gelen kazalarda ilk müdahaleyi yapar. Liman evraklarını hazırlar. Personelin gümrüksüz sigara ve içki aldığı büfenin (slop chest) hesaplarını tutar. Köprü üstünde 12:00-16:00 ve 00:00-04:00 seyir vardiyası tutar. Limandayken, Birinci Zabit’e operasyonlarda yardım eder.

ÜÇÜNCÜ ZABİT (DÖRDÜNCÜ KAPTAN – EFENDİ KAPTAN): Okulundan yeni mezun olmuş geminin en tecrübesiz zabitidir. Bu yüzden 08:00–12:00 ve 20:00–00:00 yani Gemi Kaptanının ayakta olduğu saatlerde seyir vardiyasını tutar. Gemide bulunan emniyet sistemlerinin (filikalar, yangın söndürücüler, yangın alarmları vb.) kontrollerini yapar, saptadığı arızaları Gemi Kaptanına rapor eder. Gemi personelinin acil durumlara hazırlıklı olması için yapılan eğitim ve talimlerin kaydını tutar. Limanda iken Birinci Zabite operasyonlarda yardım eder.

BAŞ MAKİNİST (ÇARKÇIBAŞI): Gemi ana ve yardımcı makinelerinden sorumlu kişidir. Dümen sisteminin verimli çalışmasından, onarımı ve bakımından sorumludur. Emniyet payı dahil edilerek, gelecek yakıt alma limanına kadar yetecek yakıtın bulundurulmasından sorumludur. Yakıt Defterini tutar. Buzlukların düzgün çalışıp çalışmadığının da kontrolünü yapar.

İKİNCİ MAKİNİST (ÇARKÇI): Ana ve yardımcı makinelerin, kazanların, güverte makinelerinin (vinçler, ırgatlar), havalandırma fanlarının, gemideki bütün elektrik tesisatı ve aydınlatma sistemi dahil tüm elektrik cihazlarının bakım ve onarımından sorumludur. Ayrıca filika motorlarının, air-condition ünitelerinin iyi ve çalışır durumda olmalarını sağlar.

ÜÇÜNCÜ MAKİNİST (ÇARKÇI): Hava kompresörleri ile seperatörlerin rutin bakım tutum işleri ile alıştırma işlemlerini (ana makine ve jeneratör enjektörleri, safety ve starting valfları, kompresör valf plate’leri vb.) yapar. Filika motorları, acil durum dizel jeneratörü ve yangın pompasını her an çalışır durumda tutar. Kazan sularının testi ile kazanların bakım/tutumundan sorumludur.

DÖRDÜNCÜ MAKİNİST (ÇARKÇI): Genellikle okuldan yeni mezun olmuş, en tecrübesiz makinisttir. Sintine ve balast pompaları ile bunlara ait valfların bakımını yapar. Makine dairesindeki yangın söndürme teçhizatı, cihaz ile aparatları her an kullanıma hazır bulundurur. Makinelerin yağ ve yakıt harcamalarını hesaplayarak kaydeder, gemiye gelen yedek parça ve malzemelerin teslim alımı ile sayımını yapar. Yakıt alımında iskandil alarak yakıtın taşmasını önler.

ELEKTRİKÇİ: Geminin bütün elektrik tesisatını ve teçhizatını, dinamo, alternör, konvertör, ışıklandırma devrelerini, elektrikli güç kaynaklarını, tüm elektrik ve elektronik otomasyon ve bunların alarmlarını, acil durum alarmlarını, seyir fenerlerini, normal ve acil aydınlatmaları her an çalışır durumda tutmakla görevlidir. Geminin limana giriş ve çıkış öncesi kreyn, vinç ve ırgatların kontrolünü yapar. Gemide bulunan acil GMDSS, genel alarm ve filika motorlarının akülerinin şarjlarını kontrol eder.

GÜVERTE REİSİ: Güverte personeli arasında en tecrübeli ve genelde en yaşlı gemicidir. Güverte ve güverte personelinden Birinci Zabite karşı sorumludur. Birinci Zabitin verdiği işleri personele uygun olarak dağıtır. Gemi çöpünün türüne göre ayrılmasında Birinci Zabite yardım eder. Demirlerken ırgatın başında Birinci Zabite yardım eder. Limanda ve seyirde 08:00-17:00 arasında çalışır.

MAKİNE LOSTROMOSU (USTA): İkinci Makinistin verdiği işleri yağcılara uygun olarak dağıtır. Seyir ve limanda 08:00–17:00 arasında çalışır. Tüm makine dairesi sintinelerinin temiz bulundurulmasını sağlar, gerekli yerlerin raspa, boya ve yağlama işlerini yapar/yaptırır.

FİTER: Yeni yapım gemilerde bulundurulmazlar. Daha çok yaşlı ve kondisyonu düşük gemilerde bulunurlar. Makine Lostromosu tarafından verilen torna, tesviye ve kaynak, boru işlerini yapar. Her türlü onarım işlerinde çalışır, gemi atölyesinin temiz olmasını sağlar. Güvertede, donanımlarda ve tanklar ile ambarlarda çıkacak kaynak, boru gibi tamir ve yenileme işlerini uygun bir biçimde yapmakla sorumludur.

adminhttps://www.saglamkariyer.com
İnternet üzerinden para kazanma, iş fikirleri, sosyal medya üzerinden para kazanma ve birçok yöntemleri sizler için paylaşıyoruz.

İlgili Yazılar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

POPÜLER YAZILAR